SPOR, SANAT,

MEDYA ve EĞLENCE

Spor Hukuku

YÖNET, Spor Hukuku ile ilgili olarak geniş bir çalışma alanında uyuşmazlık çözümü ve hukuki danışmanlık hizmetleri sunmaktadır. Bu alandaki hukuki hizmetlerimiz sporcu anlaşmalarının hazırlanması ve müzakere edilmesi, sponsorluk anlaşmalarının hazırlanması ve müzakere edilmesi, yayıncılık anlaşmalarının hazırlanması ve müzakere edilmesi, spor kulüplerinin borçlarının yeniden yapılandırılması kapsamında finansman anlaşmaları hakkında hukuki görüş verilmesi, telif hakları ihlalleri, spor kulüplerinin tüzüklerinin hazırlanması, dernek statüsünde olan spor kulüplerinin şirketleşme süreçleri, halka arzlar, federasyon ilişkileri, FIFA ve FIBA tüzük ve yönetmelikleri dahil olmak üzere mevzuat uyumu, federasyon ilişkileri konularını kapsamaktadır.

Avukatlarımız ayrıca sporcuların çalışma ve oturum izinleri konularında sporculara hukuki destek sağlamakta; spor kulüplerini ve sporcuları mahkemeler, hakem heyetleri ve CAS (Court of Arbitration for Sports) nezdinde temsil etmektedir. 

YÖNET'in kurucu ortağı Cengiz Yönet, Türkiye Süper Ligi'nde mücadele etmekte olan bir futbol takımında yönetim kurulu üyesi ve başkan yardımcısı olarak görev almıştır ve halen Türkiye Tenis Federasyonu'na bağlı bir tenis kulübünde başkanlık görevini sürdürmektedir. Dolayısı ile YÖNET, Spor Hukuku alanında sahip olduğu hukuki bilgi ve tecrübenin yanı sıra, Türkiye'deki spor endüstrisi hakkında bir iç görüye de sahiptir.

Sanat Hukuku

 

Sanat Hukuku; içerisinde borçlar hukuku, fikri mülkiyet hukuku, ceza hukuku, idare hukuku, vergi hukuku ve ticaret hukuku gibi farklı alanları barındıran disiplinler arası bir hukuk dalıdır.

Son yıllarda sanatçı, fuar, sergi, bienal, müzayede evleri ve galeri sayılarındaki artışa paralel olarak Türkiye çağdaş sanat piyasası da hızla gelişmekte; bu doğrultuda hali hazırda sahip olduğu kültürel mirasıyla bir kültür başkenti olan İstanbul, uluslararası sanat piyasası için de önemli bir merkez halini almaktadır.

Sanat dünyası paydaşlarının ihtiyaçlarını yakınen bilen ve anlayan YÖNET; müzelere, sanat galerilerine, müzayede evlerine, koleksiyonerlere ve sanatçılara; sözleşmelerin hazırlanması, telif hakları, hak sahipliği, finansman, belgeleme, taşıma, sigorta, tescil, varlık planlama, gümrük ve ticaret konuları başta olmak üzere sanat ve sanat eserleriyle ilgili her türlü konuda hukuki danışmanlık hizmeti sunabilmektedir.

Ulusal ve uluslararası sanat piyasasını yakınen takip eden avukatlarımız; müvekkillerine dernek, vakıf ve şirket kuruluşu konularında da hukuki destek vermektedir.

Medya ve Eğlence Sektörü

Ayrıca YÖNET, müzik, medya ve eğlence sektörlerinde faaliyet gösteren müvekkillerine; ticaret hukuku, vergi, fikri mülkiyet, marka, telif hakkı, rekabet, reklam hukuku, lisanslama, saygınlık ve imaj koruma, regülasyon uyumu konularında hukuki danışmanlık ve dava takip hizmeti vermektedir.

Avukatlarımız aktif olarak birçok müzisyen, ressam, oyuncu, sanatçı, yazar, fotoğrafçı, yapımcı, yapım şirketi, sporcu ve spor kulübünü temsil etmektedir.

© 2020 YÖNET Avukatlık Bürosu   |    Yasal Uyarılar

Bizi Takip Edin:

  • LinkedIn Social Icon