top of page

KONYA İŞ HUKUKU AVUKATI

İş hukuku, çalışma alanında işçi ve işveren haklarını düzenleyen mevzuatlar bütünüdür. Gerek işçi haklarının korunması, gerekse işveren haklarının korunması, iş hukuku kapsamında amaçlanmaktadır. İş hukuku, çalışma faaliyetlerinin yasalar çerçevesinde işleyişi açısından bağlayıcı bir unsurdur. İşverenin işçiye veya işçinin işverene karşı sorumluluklarının olduğu düşünülürse, tarafların bu sorumluluklardan doğan ihtilaflara düşmesi son derece normaldir. Bu anlaşmazlıkların en aza indirilmesi ancak iş hukuku tüzüklerine uygun davranılması ile sağlanabilir. Türk Hukuku'nda iş hukukuna ilişkin meseleler temel olarak 4857 sayılı İş Kanunu'nda düzenlenmektedir.

 

İş Hukuku Avukatı

 

İş hukuku alanında uzmanlaşmış, işçi ve işveren haklarını savunma konusunda bilgi ve tecrübe sahibi avukatlara iş hukuku avukatı veya işçi avukatı denir. İşverenin işçiye veya işçinin işverene karşı olan sorumluluklarını ve yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda iş hukuku kanunları devreye gireceği için, işçi ve işveren haklarının savunulması amacı ile iş hukuku avukatı ihtiyacı doğmuştur.

 

Hepimiz çok iyi biliyoruz ki içerisinde bulunduğumuz ekonomik yapı, maddi çıkarları ön planda tutmaktadır. Hal böyle olunca zaman zaman işçi hakları geri planda kalmaktadır. Daha fazla maddi kazanım elde etmek adına işverenler çoğu zaman işçi haklarını yok sayabilir veya görmezden gelebilir. Kimi işveren bunu maddi kazanımlarını artırmak amacı ile bilinçli yapar, bazısı ise işçinin haklarından haberdar değildir. Bu gibi durumlarda işçi haklarının korunması devlet otoritesinin vazifesidir. İşçi haklarının korunması bazı yasalar ile sağlanmıştır fakat çoğu işçi, maalesef, haklarını koruyan kanun maddelerinden haberdar değil. Bu aşamada alanında uzman bir iş hukuku avukatı işçiye yardımcı olabilir.

 

İş Hukuku Avukatı'nın İşçiye Sağladığı Faydalar

 

İşveren ile işçi arasındaki anlaşmazlıklar çoğu zaman, işçinin maaş ve tazminat taleplerinin yerine getirilmemesinden kaynaklanır. İşçi emeğinin karşılığı olan maaş veya tazminatı alamadığı durumlarda bunu talep etmek en doğal ve yasal hakkıdır. Fakat işçinin maaş veya tazminatı hak etmeyi sağlayacak bazı sorumlulukları, işverene karşı yerine getirmesi ve bunu ispatlaması gerekir. Maaş veya tazminatı doğuracak sebepler iş hukuku yasaları ile açıkça ortaya konulmuştur fakat anlaşmazlıkların asıl sebebi de bu sorumlulukların yerine getirilip getirilmediğinin tam olarak anlaşılamamasıdır. İş hukuku avukatı, bu aşamada devreye girer. İşçinin haklılığını ispatlayacak verilerin toplanması ve sunulması işlemi davanın seyri için çok önemli bir husustur. İş mahkemeleri, işçi tarafından sunulan delillere veya şahit beyanlarına dayanarak karar vermektedir. Mahkemeye sunulacak olan, uzman bir iş hukuku avukatı tarafından toplanmış veriler davanın seyrini büyük ölçüde etkileyecektir. Ayrıca bu verilerin anlaşılır bir şekilde mahkemeye sunulması da çok önemlidir. Anlaşmazlığın henüz başında uzlaşma gerçekleşmesi de mümkündür. Uzlaşma aşamasında işçinin haklarını bilmesi ve bir iş hukuku avukatından hakları konusunda yardım alması işçiye uzlaşma aşamasında avantaj sağlayacaktır.

 

YÖNET Avukatlık Bürosu Olarak Tecrübe Sahibi Olduğumuz İş Davası Türleri

 • Kıdem tazminatı davaları

 • İhbar tazminatı davaları

 • İş kazası tazminat davaları

 • Meslek hastalığı nedeniyle tazminat davaları

 • İşe iade davaları

 • Sigortasız çalıştırılan işçi haklarına ilişkin davalar

 • İş sözleşmesine ilişkin davalar

 • Maaş ve ücret alacağı davaları

 • Kullanıldırılmayan yıllık izin ücreti alacağına ilişkin davalar

 • Ödenmeyen mesai ücretine ilişkin davalar

 • Ödenmeyen resmi tatil ve haftalık izin ücreti alacağına ilişkin davalar

 • Mobbing (işyerinde psikolojik baskı) davaları

 

Konya İş Hukuku Avukatı

 

Konya, 2 milyona yaklaşan nüfusu ve gelişmiş sanayisi ile Türkiye'nin önde gelen ekonomi şehirlerinden biridir. Birçok organize sanayi ve özel sanayi bölgelerine ev sahipliği yapan Konya, yüzbinlerce işçinin istihdam edilmesinde büyük rol oynamaktadır. Şehir ekonomisinin gelişmesinde en büyük pay sahibi şüphesiz özel sektör çalışanlarıdır. İşçi haklarının korunmasıyla şehir ekonomisinin daha da büyüyeceğine olan inancımızla, YÖNET Avukatlık Bürosu olarak ekibimizde bulunan her biri alanında en iyi iş hukuku avukatı ile Konya’da sayısız iş davasında aktif rol üstlendik. Bu süreçte, Konya şehrine ve aynı şehri paylaştığımız hemşehrilerimize karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmenin mutluluğunu yaşadık. Bu sebeple iş hukuku alanında uzman avukat ekibimiz sizlere de yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaktır.

Yönet Avukatlık Bürosu - Konya Hukuk Bürosu

 

Konya’da iş hukuku davalarına ilişkin herhangi bir sorunuz olursa bizlere info@yonet.av.tr adresine e-posta göndererek, 0 (332) 237 39 01 numaralı telefondan veya Feritpaşa Mahallesi, Gökçebayır Sokak 3/A Selçuklu – Konya adresinde bulunan hukuk büromuzu ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

bottom of page